05.08.2020

Topoľčiansky hrad

Ak ste leňošili na južnej pláži Duchonky až do večera, určite ste si všimli krásny západ slnka nad horizontom Považského Inovca, ktorému dominuje zrúcanina Topoľčianskeho hradu. Vyníma sa nad susednou obcou Podhradie. Z Duchonky vás tam privedie nenáročná, asi 6 km dlhá trasa. Z obce Podhradie po modrej a zelenej značke asi 15 min priamo k hradnej bráne, ktorou vstúpite do voľne prístupného hradného areálu. Hrad sa vypína na brale z dolomitového vápenca vo výške 525 m n.m. Z histórie môžeme spomenúť, že prvá písomná zmienka je z roku 1235. Hradu dominuje hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou. V hornom hrade sa využitím a opravou starých múrov vybudoval amfiteáter s drevenými lavičkami a pódiom. Miesto ako stvorené na odpočinok a posilnenie proviantom. Schodmi sa dostanete vyššie a ako odmena za turistický výkon sa vám naskytnú takmer panoramatické rozprávkové výhľady. Východným smerom na Tribeč so Zoborom, na severovýchode Strážovské vrchy a na severozápade bočný hrebeň Považského Inovca.

03.08.2020

Studnička, ktorá svojou vodou zachránila život

Jednou z krásnych prechádzok pre celú rodinu je určite cestička naprieč dolinou Železnica. Je lemovaná zmiešaným lesom, ktorý vytvára príjemný chládok. Dolinou sa popri cestičke, ktorá je vybudovaná na trase bývalej železnice (lesná úzkokoľajová železnica baróna Stummera z roku 1913), kľukatí aj potôčik s rozmanito meniacim sa brehom. Asi v strede doliny Železnica je vo svahu nad potôčikom studnička. Nie je to iba taká obyčajná studnička, alebo pramienok. Ako hovoria miestni ľudia, je to zázračná studnička, lebo jej čistá voda zachránila ešte za dávnych čias život ľuďom, ktorí tu kedysi ryžovali zlato. Bola ich jediným zdrojom vody a osvieženia. Prichádzali k nej z ďaleka, nakoľko je svojim zložením jedinečná. Ako jedna z mála prameňov Považského Inovca má neutrálnu chuť. Väčšina prameňov v pohorí sú totiž takzvané Kyselky.
Tak ak pôjdete touto dolinou, skúste kto ju uvidí prvý. Ľahko sa dostanete priamo až k nej po drevenej lávke cez potok. Ak sa vám bude zdrať plná listov, alebo konárikov, prosím, vyčistite ju. Odvďačí sa aj vám čistou vodou na osvieženie rúk, či rozpálenej tváre.

03.08.2020

Pre teba a tvojho štvornohého kamoša

Plánuješ výlet, alebo dovolenku a chceš sa o zážitky deliť so svojim psíkom? Tak Duchonka a okolie sú pre vás oboch ako stvorená. Sme dog friendly naladení. Či to bude túra po vyznačených turistických chodníkoch, bikejoring, kúpanie, alebo polyhovanie pri vode, aportovanie a kúpanie.... Toto všetko si môžeš užiť so svojím štvornohým kamošom. Samozrejme, ako každý milovník psíkov, nezabudni na to, že tvoj štvornohý kamoš je príjemným spoločníkom aj pre okolie ak ťa poslúcha a pozná tvoje povely. Tiež budeš v pohode, ak si tvoj psík užije napríklad pobyt pri vode bez úrazu. Pustiť ho do vody tam, kde sú rybári je pre neho nebezpečné. Zachytenie labky alebo časti kožúška o háčik by mohlo byť pre psíka bolestivé a nepríjemné. U nás si užije príjemný chládok pod stromami priamo na brehu, alebo v borovicovo brezovom háji, ktorý z veľkej časti lemuje vodnú nádrž. Na pešú prechádzku do lesa, alebo bikejoring ti pomôže výbava, na ktorú je tvoj psík zvyknutý, teda obľúbený obojok, pohodlný postroj alebo vodítko, ktoré v prípade potreby môžete použiť..... Tak príď a uži si odpočinok a všetky aktivity. Dovidenia na Duchonke.

03.08.2020

Kyselka, alebo Vajcovka Tesáre

Príjemná, 36 km dlhá cyklotrasa, ktorá spája tri priehrady, Duchonka, Nemečky a Tesáre. Na nej si môžete vychutnať krásy vodných nádrží a nekonečné panorámy okolitých zmiešaných lesov s dominujúcou siluetou Topoľčianskeho hradu.
Jednou zo zaujímavostí tejto trasy, vhodnej aj pre rodiny, je Prameň Kyselka, podľa domácich nazývaný „Vajcovka Tesáre“, z ktorého vyviera minerálna voda. Pochádza z rovnakého pohoria, ako liečivá voda v Piešťanoch a má aj podobnú vajcovú chuť. Na rozdiel od tej piešťanskej je studená. Izolovaný prameň sa nachádza priamo pod dnom Tesárskej priehrady. Na cyklotrase vhodnej aj pre rodiny vás na studničku upozorní tabuľa s označením. Dostanete sa k nej po móle. Minerálka pomáha pri trávení a zažívacích ťažkostiach. Svojou nízkou teplotou vám bude na potulkách určite príjemným a zdravým osviežením.

03.08.2020

Kulháň – ťažba zlata

Asi 4 km severne od Duchonky sa nachádza osada Kulháň. Zo svojej dávnej histórie vedúcej ešte do obdobia pred naším letopočtom, bola táto oblasť známa ťažbou zlata. Ako nemí pamätníci týchto čias sa v lesoch pri osade dodnes nachádzajú opakujúce sa valy, jamy a kopy, odborne nazývané pingové polia. O histórii ťažby zlata si môžete prečítať na tabuľkách, ktoré sú súčasťou náučného lesného chodníka Kulháň. 6 km dlhý chodník vedúci pod korunami stromov je vhodný pre rodiny s deťmi, ale aj pre všetkých, ktorí sa radi prejdú v príjemnom tieni zmiešaného lesa. Táto oblasť spolu s okolím neďalekej obce Zlatníky je najstaršia a plošne najrozsiahlejšia spomedzi povrchových ťažísk zlata na Slovensku.