03.10.2020

Šport |

Po stopách Veľkomoravskej riše na Vrch Úhrad.

Vrch Úhrad (685 m n/m) sa nachádza západne od dedinky Podhradie, ktorá leží len pár kilometrov od Duchonky. Presun autom trvá cca 10 min.
Najjednoduchšie je zaparkovať pod cintorínom, odkiaľ vedie priamy chodník do malého lyžiarskeho strediska. Vrchol Úhradu sa vypína nad zjazdovkou. Chodník k nemu je značený modrou značkou a začína na ľavej strane zjazdovky. Asi v jednej tretine zjazdovky odporúčame odbočiť zo zjazdovky do lesa a urobiť si malú zachádzku, ktorá sa isto oplatí. Nachádza sa tam jaskyňa Opálená skala, ktorá má dĺžku 50 m a hĺbku okolo 13 m. Žije v nej až 6 druhov netopierov a je voľne prístupná.
Od jaskyne pokračujeme opäť nahor popri zjazdovke stále po modrej. Na konci zjazdovky sa nám otvoria krásne výhľady na celé Topoĺčany a pohorie Tribeč. Pokračujeme hustejším lesom až na vrchol.
V dobe Veľkomoravskej ríše bol Úhrad jedným zo strážnych hradísk medzi Ponitrím a Považím. Pozostatky opevnenia sú dodnes viditeľné a ľahko ich nájdete. Výnimočnosť miesta podtrhujú aj historické svedectvá v podobe vykopávok, siahajúce až do staršej doby železnej - halštatu.
Celú atmosféru dotvára aj krásny výhľad z vrcholu na Topoĺčiansky hrad. Ten môžte navštíviť pri spiatočnej ceste, nájdete ho len pár minút od parkoviska.
Táto túra je stredne náročná, vyžadujúca si už miernu zdatnosť pohybu v horách.
Vzdialenosť - 11 km
Prevýšenie - 300 m
Čas - cca 3 hod.
Doporučená výbava - obuv s vhodnou podrážkou, paličky, proviant (voda).

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

27.09.2020

Šport |

K Zázračnej studničke v údolí Železnica

Veľmi ľahká túra, ktorá je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi kľudne aj s kočíkom, trojkolkou alebo kolobežkou.
Vyrážame od recepcie kempu Duchonka, smerom k pomníku, tam sa držíme hlavnej cesty, ktorá vedie k lesníckym bytovkám. Pri konečnej zastávke autobusu dosiahneme úrovne bytoviek, obídeme ich asfaltovou cestou zprava a pokračujeme stále rovno asi 1 km. Cestička, ktorej pravú stranu lemuje potok s rozmanitým brehom, nás privedie k Studničke. Nachádza sa vľavo, priamo k nej vedie drevený most. Dajte pozor, po daždi sa môže šmýkať. Keďže celá túra vedie po starej asfaltovej ceste, nezašpiníte sa od blata ani po daždi. Zvládnu ju aj menšie deti. Okrem pešej turistiky je to ideálna alternatíva na cyklotúru. Ak máte ešte dostatok síl môžete pokračovať dolinou niekoľko kilometrov na Dolné Zľavy, kde je medzi stromami na čistinke krásny rybník so sedením a ohniskom, na ktorom si môžete opiecť špekačky alebo slaninku.
Čas - 1 hodina tam aj späť svižným krokom .
Dĺžka - 4,5 km .
Charakter - rovinatá

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

26.09.2020

Cyklistika |

MTB |

Dĺžka trate: 27 Km

Z Duchonky na vrch Úhrad 685m.n/m

Výjazd na Vrch Úhrad je stredne náročná túra a kondične ju zvládnu aj mierne pokročilí. Práve na tejto trase sa mi osvedčili bezdušové plášte. Trail z vrcholu miestami prekrýva malinčie a napriek tomu som ešte ani raz nelepil. Môžem len doporučiť. Úhrad sa nachádza presne oproti Topoľčianskemu hradu a taktiež bol v dávnej minulosti hradiskom, čo dokazujú aj stále rozpoznateľné zvyšky opevnenia na vrchole. Vyrážame od recepcie kempu na Duchonke smerom k pomníku a pokračujeme na Závadu, Záhrady a odtiaľ pokračujeme k horárni na Zľavy. V letných mesiacoch tu majú v ohrade krásne kone a kozu Lízu (naozaj neviem ako sa volá). Kedysi tu chovali aj muflóny, ale tie som už dlhšie nevidel... . Za horárňou začína stúpanie krásnym hustým lesom. Po pár zákrutách sa dostaneme k rázcestníku "Pod mačacou skalou". Tu odbočíme strmou cestou vpravo a pokračujeme ešte pár zákrut výživným stupákom. Po náročnom stúpaní si konečne užijeme len asi 2 km dlhý mierne zvlnený terén. Značenie tu nie je celkom ideálne a hlavne odbočku na Úhrad môžte ľahko prehliadnuť. Tá sa nachádza na ďalšej väčšej križovatke, ktorá pôsobí ako otočisko pre lesnú techniku. Tu sa vyberieme zasa vpravo, terén je o niečo prudší, ale vrchol je na dosah a tých posledných par sto metrov už nie je problém bajk vytlačiť. K samotnému vrcholu už bicykel neberieme, vedie k nemu len úzky chodník hustým lesom, ktorý sa nachádza presne oproti drevenej informačnej tabuli "Úhrad". Dominantou tohto vrcholu je výhľad. Ako na dlani máme neďaleký Topoľčiansky hrad a v pozadí pohorie Tribeč. Táto túra je zokruhovaná, preto sa nevraciame, ale pokračujeme ďalej po absentujúcej značke. Ako som už spomínal, z vrcholu vedie pekný trail, ktorý môže byť v lete trochu prerastený malinčím. Pri značke na strome nezabudnite odbočiť vľavo, smer zjazdovka Podhradie. Aj tu si užijete krásne zjazdy až po panoramatickú výhliadku, ktorá sa nedá prehliadnuť. Tribeč sa nám otvorí v celej svojej kráse. Od tohto miesta sa držíme zvážnice vľavo. Táto nás dovedie až na rázcestník "Pod smutným vrškom". Tu máme 2 možnosti. Buď po červenej značenej na Dolné Zľavy a cez údolie Železnica na Duchonku, alebo náš tip - smerom na Podhradie a asi po 1 km pri starej rampe ostro doľava. Tu vás čaká pekný dlhý vlnitý zjazd až k Duchonka land. Naše túry sú vyskladané tak aby ich štart a cieľ bol na Duchonke a mal z nich každý cyklista maximálny pôžitok. Preto sa vždy nedržia existujúceho značenia. Odporúčame si stiahnuť GPX a vložiť v telefóne do mapy. Uľahčí vám to orientáciu a znásobí pôžitok.
Dĺžka - 27 km
Obtiažnosť - stredná
Čas - 2, 5 hod
Prevýšenie - 550 m
Doporučenie - na každú túru si zoberte základné náradie a náhradnú dušu v prípade bezdušovych plášťov, sadu na lepenie.

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

05.08.2020

Veľkomoravské hradisko Kostolec

Ak ste milovníkmi histórii, tak aj dovolenku na Duchonke si môžete spríjemniť túrami a výletmi na mnohé zrúcaniny a hradiská Považského Inovca. Jedným z nich je ak hradisko Kostolec. Po pohodovom výstupe s celou rodinou, do výšky 240 m n.m. sa vám otvorí panoramatický výhľad na široké okolie Považia. Toto miesto bolo súčasťou Jantárovej cesty, ktorá spájala severnú a južnú Európu. Kostolec bol osídlený už v dobe kamennej. Na význame naberal v mladšej dobe bronzovej. Síce nám je pojem „knieža“ dobre známy, nič to nemení na veci, že dodnes menom neznámy, ale svojím dielom nezabudnutý veľkomoravský veľmož v polovici 9. storočia tu dal postaviť kostolík, pri ktorom vzniklo prominentné pohrebisko, obytné a hospodárske budovy. Všetko špeciálne chránené valmi a hlbokou priekopou, odkiaľ z pozície svojej moci knieža spravoval svoje kniežatstvo. Podľa odborníkov z odboru architektúry si vzor na stavbu opevnenia naši predkovia zobrali z územia Nemecka, ale kostol stavali asi Taliani. Opevnenie a zrubové stavby boli vypálené. Dnes je už pre vás hotová rekonštrukcia palisádového opevnenia na Kostolci. Je jednoduchá, hranatá, ale na predstavu, ako to vyzeralo kedysi ideálna.
PS: Asi 5 kilometrov od Ducového (začiatok túry na Kostolec) sa nachádza obec Modrová so zoo-farmou NEW ZEALAND. Skutočne inšpirované ostrovnou krajinou v blízkosti Austrálie. Zájdite sa tam pozrieť (najmä ak ste s deťmi).

05.08.2020

Topoľčiansky hrad

Ak ste leňošili na južnej pláži Duchonky až do večera, určite ste si všimli krásny západ slnka nad horizontom Považského Inovca, ktorému dominuje zrúcanina Topoľčianskeho hradu. Vyníma sa nad susednou obcou Podhradie. Z Duchonky vás tam privedie nenáročná, asi 6 km dlhá trasa. Z obce Podhradie po modrej a zelenej značke asi 15 min priamo k hradnej bráne, ktorou vstúpite do voľne prístupného hradného areálu. Hrad sa vypína na brale z dolomitového vápenca vo výške 525 m n.m. Z histórie môžeme spomenúť, že prvá písomná zmienka je z roku 1235. Hradu dominuje hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou. V hornom hrade sa využitím a opravou starých múrov vybudoval amfiteáter s drevenými lavičkami a pódiom. Miesto ako stvorené na odpočinok a posilnenie proviantom. Schodmi sa dostanete vyššie a ako odmena za turistický výkon sa vám naskytnú takmer panoramatické rozprávkové výhľady. Východným smerom na Tribeč so Zoborom, na severovýchode Strážovské vrchy a na severozápade bočný hrebeň Považského Inovca.

03.08.2020

Studnička, ktorá svojou vodou zachránila život

Jednou z krásnych prechádzok pre celú rodinu je určite cestička naprieč dolinou Železnica. Je lemovaná zmiešaným lesom, ktorý vytvára príjemný chládok. Dolinou sa popri cestičke, ktorá je vybudovaná na trase bývalej železnice (lesná úzkokoľajová železnica baróna Stummera z roku 1913), kľukatí aj potôčik s rozmanito meniacim sa brehom. Asi v strede doliny Železnica je vo svahu nad potôčikom studnička. Nie je to iba taká obyčajná studnička, alebo pramienok. Ako hovoria miestni ľudia, je to zázračná studnička, lebo jej čistá voda zachránila ešte za dávnych čias život ľuďom, ktorí tu kedysi ryžovali zlato. Bola ich jediným zdrojom vody a osvieženia. Prichádzali k nej z ďaleka, nakoľko je svojim zložením jedinečná. Ako jedna z mála prameňov Považského Inovca má neutrálnu chuť. Väčšina prameňov v pohorí sú totiž takzvané Kyselky.
Tak ak pôjdete touto dolinou, skúste kto ju uvidí prvý. Ľahko sa dostanete priamo až k nej po drevenej lávke cez potok. Ak sa vám bude zdrať plná listov, alebo konárikov, prosím, vyčistite ju. Odvďačí sa aj vám čistou vodou na osvieženie rúk, či rozpálenej tváre.