# | Názov športu |
---|---|
3 | SUP's UP Požičovna Paddleboardov na Duchonke |
5 | Požičovna vodných bicyklov Delfín |
6 | Malá pláž |
10 | Herňa na pláži |
12 | Veľká pláž |
13 | Beach volejbal |
Z Duchonky až do osady Kulháň vedie náučný chodník, ktorý na svojich 22 zastávkach prináša unikátne informácie o tunajšej prírode, bohatej histórii a kultúre. Do dnešného dňa v osade žije niekoľko rodín. Nachádza sa tu tiež agroturistická reštaurácia, ktorá sa špecializuje na prípravu tých najlepších pstruhov. Azda najzaujímavejšie sú pozostatky úzkorozchodnej železnice a 600-ročné duby, ktoré tu môžete nájsť aj dnes. Úzkorozchodná železnica zahájila svoju prevádzku v roku 1913 a na jej vybudovaní má nemalé zásluhy barón Leopold Haupt-Stummer, majiteľ veľkostatku v Tovarníkoch. Z hôr v okolí sa železnicou prepravovalo nielen drevo a kameň, ale napríklad aj poľovnícke trofeje, dobytok či ondatry chované na kulhánskej farme. Miesto si veľmi obľúbili rodiny s malými deťmi, pretože je dostupné aj s kočíkom po asfaltovej ceste.
Holé Brehy sú prírodnou rezerváciou s najvyšším stupňom ochrany. Ležia asi 2,5 km juhozápadne od obce Podhradie a sú známe hlavne pre svoju pestrú flóru s mimoriadne hojným výskytom zákonom chráneného ponikleca obyčajného. Táto výnimočná rastlina a flóra sa tu nachádza práve vďaka slnečným, holým brehom. Holé Brehy sú tiež miestom s najkrajším výhľadom na okolitú krajinu. Cestou k Holým Brehom by ste nemali obísť jaskyňu Opálená skala a vrch Úhrad, na ktorom nájdete pozostatky hradiska z doby laténskej a halštatskej. Jeho existencia zrejme súvisí s cestami umožňujúcimi prechod z Ponitria do Považia. Vrch Úhrad vám tiež ponúka jeden z najkrajších výhľadov na Topoľčiansky hrad.
Keď vám po príjemnej túre, alebo cyklistike vytrávi a pôjdete na dobrého grilovaného pstruha na Kulháň, určite vašej pozornosti neuniknú tri pamätné duby. Po pár sto metroch od nich, smerom od Kulháňa na Duchonku zbadáte po pravej strane prícestný kamenný kríž. Miestnymi prezývaný ako „Biely kríž“.
Jeho história siaha až do obdobia Rakúsko – Uhorskej monarchie. Z čias počas prvej svetovej vojny (nazývanej aj ako "Veľká vojna"), ktorú rozpútalo Rakúsko – Uhorsko napadnutím Srbska, ako odvetu za atentát na arcivojvodu a následníka habsburského trónu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky. Kríž bol postavený 20. augusta 1915 na pamiatku 20- ročného vojaka Jánosa Kissa zo Zalaegersegu, mesta v západnej časti terajšieho Maďarska. Kamenným krížom si chceli naši predkovia uctiť pamiatku Jánosa Kissa, ktorý tu pravdepodobne zahynul, alebo bol vážne zranený (maďarský nápis na kamennom podstavci kríža je totiž ťažko čitateľný). Tichým zastavením si môžeme aj my uctiť nielen pamiatku mladého Jánossa, ale všetkých vojakov z vojnových čias rokov 1914 až 1915. Samotný kríž je rokmi dosť sadnutý v zemi a nevie sa, či jeho nápis nesiaha až pod úroveň zeme. Na kríži je napísané
Maďarsky:
ÍSTEN DICSOSEGE RE. ES A HOBORU ELMEK KERE EMELTEK A SEBESSULT KATONAK 1914 – 1915 BEZZ
Preklad:
Na Božiu slávu a pamiatku vojakom raneným v rokoch 1914 – 1915
Sú dni kedy, dovoľujú snehové podmienky výšľap na Panskú Javorinu aj priamo z doliny. Najjednoduchším a najrýchlejším nástupom je Kulháň.
Ak zaparkujete hneď vedľa križovatky, uľahčí vám to návrat k autu na lyžiach a tak isto môžte hneď od auta vyraziť na pásoch aj v prípade, že hlavná cesta do osady je odhrnutá.
Štartujeme po modrej značke, ktorá vedie priamo na Panskú Javorinu.
Je to najznámejšia trasa na Javorinu a domáci ju všetci poznajú . Prvý kilometer sa môže zdať ako rovina, ale pri návrate zistíte, že to nie je celkom tak. Pri malom oplotenom rybníku sa stará asfaltka rozdvojuje a vy sa vydáte po odbočke vľavo. Tejto asfaltky (v našom prípade zasneženej) sa držte asi polovicu vášho výstupu. Modrá značka sa od asfaltky odpája v jednej ostrej pravotočivej zákrute a pokračuje lesom strmo hore. Asi po 15-tich minútach natrafíte na studničku, od ktorej je to už len pár zákrut cez les a dostanete sa na lúky "horná eržina" . Lúkou býva vyšľapaný chodník a značka je aj na asi metrových stĺpikoch, ktoré môžu byť niekedy zaviate snehom. V tomto prípade majte stiahnuté gpx trasu z našej stránky pre pohodlnú orientáciu. Nad lúkami sa vám ukáže veľká drevená rozhľadňa - Panská Javorina po pravej ruke. A ste v cieli.
Najplynulejší zjazd bez potreby opätovného lepenia pásov je rovnakou trasou ako bol výstup. Záverečný kilometer sa dá pekne odkorčuľovať až k autu.
Vzdialenosť - 16 km, prevýšenie - 600 výškových metrov, čas 3 hodiny celý okruh.
Jeden z mojich obľúbených okruhov je -hrebeňom z Podhradia so štartom pod
Smutným vŕškom na Panskú Javorinu.
Pri väčšej snehovej nádielka je najjednoduchšie nechať auto v
dedine na parkovisku pri kostole a presunúť sa do chatovej oblasti
odkiaľ pokračujeme po modrej značke pod Smutný vŕšok, kde
oficiálne začína tento okruh. V prípade, že si trúfate v zimnom
teréne, môžete zaparkovať aj bližšie. Túra začína pri rampe a
tiahne sa po modrej popod Tlstú horu až do Sedla pod Skalinami.
Terén je zvlnený a pásy sa neoplatí odliepať. Dobre známe Sedlo
pod Skalinami ponúka za dobrého počasia nádherné výhľady. Tu sa
napojíme na červenú značku smer Panská Javorina. Krátky zjazd
vystrieda postupne stúpanie, ktoré sa začne stupňovať od "Zľavy".
Celý hrebeň sa tiahne hustým lesom, kde väčšinou bývajú vždy
dobré snehové podmienky. Pri značke "Sedlo pod Panskou Javorinou"
sa odpojíme z červenej značky a odbočíme doprava hore strmším
kopcom. Po chvíli sa nám otvorí výhľad na drevenú rozhľadňu, ktorá je postavená na vrchole. Celý výstup sa dá zvládnuť v pohodovom tempe za 2,5 hodiny. Panská Javorina je jednoznačne najkrajší vrchol pohoria a ponúka nádherné výhľady. Zostup volíme po žltej značke, kde sa dá v prvej fáze aj dobre zalyžovať až po značku "Jamka". Tu sa žltá značka pri rázcestníku stáča vpravo a úzka zvážnica je stále dobre lyžovateľná. Po pár sto metrochsa dostaneme na lúku "Žabica", kde treba túto rovinnatú lúku pretraverzovať a pokračovať po žltej značke miernymi svahmi až po "Doľné Zľavy". Tu je potrebné opäť nalepiť pásy a pokračovať vpravo cez most, kde sa zo žltej značky odpojíme a pokračujeme po červenej cykloznačke až ku "Pod Smutným vŕškom" odkiaľ sme štartovali. Tento okruh je veľmi zaujímavá a rozmanitá skialpová túra. Je fascinujúce si užiť výhľady, ktoré nám v lete na rovnakých miestach hustý porast nedovoľuje.
- vzdialenosť-15 km
- prevýšenie - 600 m
Staroslovanské hradisko Valy v Bojnej je známym náleziskom najstarších kresťanských pamiatok na Slovensku.
Jeho hradisko je dodnes jasne rozpoznateľné. Dominantná vstupná brána je obnovená podľa zachovaných nákresov a je viditeľná už z diaľky. Vedie k nej cesta, ktorá je už potoka lemovaná drevenými figurínami starovekých bojovníkov. Sú dve možnosti ako sa sem dostanete. Autom z Duchonky, cez Prašice-Jacovce-Kuzmice na Bojnú, kde zaparkujete pri Ranč pod Babicou, alebo bicyklom cez Závadu, Záhrady, Ranč pod Babicou Bojná (túto variantu nájdete v sekcii cyklotúry MTB).
Od Ranču je dobre značený chodník a vedie po asfaltke až k odbočke na hradisko Valy. Po cca 2 km dlhej prechádzke po asfaltovej ceste treba prejsť cez potok a asi po 100 m zbadáte prvú drevenú figurínu strážcu. Figuríny vás dovedú až k vstupnej bráne. Celý priestor hradiska pôsobí veľmi mysticky a tajomne. Po chvíli sa dostanete až k západnej bráne, cez ktorú pokračujete po zelenej značke náučného chodníka Považškého Inovca smer Jelenie Jamy. Jelenie Jamy sa nachádzajú na krásnych lúkach, ktoré kvitnú v každom ročnom období inou farbou. Odtiaľ je to na Marhát už len cca 30 min.
Rozhľadňa Marhát má 17 metrov a vidieť z nej niekoľko okresov. Naspäť sa vrátite rovnakou cestou. V závere si ju môžte skrátiť po červenej a obídete samotné hradisko Valy. Celá túra je napriek jej väčšej dĺžke pohodová, bez náročného terénu.
,prevýšenie - 550 m
,dĺžka - 22 km
,čas - cca 4,5 hod.
,odporúčaná výbava - obuv s vhodnou podrážkou, paličky, vetrovka, proviant na dlhšiu túru